• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

JPK to skrót od nazwy Jednolity Plik Kontrolny.

Jest to uniwersalny elektroniczny plik, w którym zwarte są poszczególne informacje o działalności firm. Plik rozdzielony został na siedem struktur, składających się z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, ewidencji stanów magazynowych oraz wyciągów bankowych.

JPK obowiązuje już jakiś czas, a dokładniej od 1 lipca 2016 roku i jako pierwsze składały go duże firmy. Od 1 stycznia 2017 wysyłają go także małe i średnie przedsiębiorstwa. Przyszedł wiec czas na mikroprzedsiębiorstwa.

JPK to skrót od nazwy Jednolity Plik Kontrolny.

One comiesięczną deklaracje JPK_VAT zaczną składać już od 1 stycznia 2018 roku, przesyłając ją do 25 dnia każdego miesiąca. Co istotne, dotyczy to także rozliczających się kwartalnie, oni również będą musieli dostarczać JPK_VAT co miesiąc. Natomiast wszyscy od 1 lipca 2018 będą zobligowani do przekazania danych z pozostałych sześciu struktur, jeśli wezwie ich do tego organ podatkowy.

Jednolity Plik Kontrolny w założeniu Ministerstwa Finansów ma zmodernizować i ujednolicić cały proces kontroli podatkowej, dzięki formie elektronicznej znacznie zmniejszyć mają się także wydatki. Inną z korzyści jaka płynie z wprowadzenia Jednolitych Plików Kontrolnych ma być jak najszybsze wykrycie nieprawidłowości w dokumentach. Zmniejszyć ma się także przestępczość na tle podatkowym. Za brak lub nieterminowe złożenie JPK przewidziane są wysokie kary, które ma indywidualnie ustanowić Sąd. Przy ustalaniu wysokości grzywny wpływ będzie miało między innymi to czy obowiązek przekazania pliku wynika z żądania organów podatkowych lub bezpośrednio z przepisów prawa.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM