• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

JPK zastąpi deklaracje VAT

W niedalekiej przyszłości odrębne deklaracje VAT dla przedsiębiorstw mogą zostać zlikwidowane. Takie właśnie są najnowsze plany Ministerstwa Finansów, które jest zdecydowane na dokonanie wielu, nierzadko rewolucyjnych, zmian w deklaracjach podatkowych.

Planowane jest zastąpienie deklaracji VAT jednym, zmodyfikowanym dokumentem, jakim ma być Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK, który znacznie ułatwi przedsiębiorstwom składanie deklaracji VAT. Właśnie wchodzi w życie obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT i prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Ministerstwo Finansów rozważa możliwość zastąpienia tych dwóch obowiązków jednym dokumentem, aby ułatwić i ujednolicić prowadzenie ewidencji VAT.

JPK zastąpi deklaracje VAT

Dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu resort finansów będzie posiadał informacje o wszystkich wystawionych fakturach. Sprawa ta wiąże się z planami utworzenia Centralnego Rejestru Faktur, jako odrębnej bazy danych, w której będą informacje o wszystkich fakturach wystawionych w Polsce.

Ministerstwo Finansów zmierza w kierunku bardziej przyjaznego dla podatnika i mniej opresyjnego systemu. W tym celu chce dać podatnikowi możliwość poprawiania błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym (bez jakichkolwiek sankcji). W przypadku błędów Jednolitym Pliku Kontrolnym informacja o tym zostaje przesłana do urzędu skarbowego, który podejmuje kroki w celu postępowania sprawdzającego. Czynności administracyjne podejmuje się dopiero wtedy, gdy podatnik nie skorzysta z możliwości poprawienia błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Obecnie głównym zadaniem resortu finansów państwowych będzie nauczenie podatników składania prawidłowych Jednolitych Plików Kontrolnych. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa przyzwyczaiły się do zmiany. Plany związane z zastąpieniem deklaracji VAT przez Jednolity Plik Kontrolny wymagają nowelizacji ustawy o VAT i obecnie Ministerstwo Finansów już pracuje nad taką nowelizacją.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM