• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

Odszkodowania za utratę danych osobowych z portalu

Ochrona danych osobowych, które w niektórych sytuacjach trzeba podać, stanowi obecnie problem i wyzwanie. Choć użytkownicy portali starają się wierzyć albo nawet wierzą całkowicie, że ich dane są chronione, nie zawsze wygląda jest tak pięknie. Niejednokrotnie dochodzi do wycieku danych przez przypadek, czyli niepoprawne ich zabezpieczenie, lecz zdarzają się także sytuacje sprzedaży bazy danych innym firmom. Firmy, z których dane wyciekły muszą liczyć się z konsekwencjami. Mają one charakter formalny oraz nieformalny. W przypadku formalnych konsekwencji, w zależności od ilości ujawnionych danych oraz ich wykorzystania przez osoby niepowołane, może dojść do nałożenia na firmę grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet do aresztowania i skazania na więzienie osoby odpowiedzialnej za administrowanie danymi. Z kolei nieformalne konsekwencje to przede wszystkim utrata dobrego imienia przez przedsiębiorstwo, choć nie da się ukryć, że nie każda firma przejmuje się mocno takim faktem.

Odszkodowania za utratę danych osobowych z portalu

Niezależnie od tego, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte w stosunku do firmy osoba pokrzywdzona, czyli ta, której dane zostały ujawnione może starać się o odszkodowanie. Przy tym obecne przepisy nie zmuszają firmy w żaden sposób do wypłacenia finansowej rekompensaty poszkodowanemu. Jest to karygodne, lecz tak obecnie stanowi polskie prawo. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie może liczyć na sprawiedliwość i odszkodowanie. Można skorzystać z art. 24 i art. 448 kodeksu cywilnego, które wskazują, że za naruszenie dóbr osobistych (a tym właśnie jest naruszenie danych osobowych). Na ich podstawie można wyegzekwować rekompensatę finansową, jednak wiąże się to z koniecznością złożenia sprawy do sadu. Oznacza to, że poszkodowany musi wnieść pozew, opisać w nim jakie szkody spowodowało ujawnienie danych i wykazanie, że stało się to z winy administratora danych, który nieodpowiednio zabezpieczył informacje. W tym przypadku sprawca musi dowieść niewinności, a nie poszkodowany winy sprawcy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM