• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

Konieczność przedstawiania sprawozdań finansowych

Każda firma jest zobligowana do przedstawienia wielu sprawozdań i dokumentów. Wszystko musi być zgodne z procedurami i obowiązującym prawem. Z tego powodu tak istotne jest, by na bieżąco śledzić zmieniające się prawo i dostosowywać do jego wymogów. Bardzo często przedsiębiorcy nie mają takich możliwości i dlatego, przy obsłudze księgowej, korzystają z pomocy, jaką oferuje biuro rachunkowe Tychy.

Podobnie jest w przypadku sprawozdań finansowych. Każdy przedsiębiorca, który prowadzi pełną księgowość, musi takie sprawozdanie sporządzić do 31 marca , a jego zatwierdzenie powinno nastąpić 30 czerwca.

Konieczność przedstawiania sprawozdań finansowych

Sprawozdanie finansowe jest niezwykle ważnym dokumentem w firmie i to nie tylko dlatego, że przedsiębiorca jest zobowiązany do jego przedstawienia w Urzędzie Skarbowym, ale przede wszystkim z tego powodu, że wiele mówi o kondycji firmy, jej stanie finansowym i perspektywach na przyszłość. Każde takie sprawozdanie powinno być sporządzone przez kierownika jednostki do 31 marca. Potem następuje trzymiesięczny okres zatwierdzania.

Sprawozdanie zostaje przedstawione zgromadzeniu akcjonariuszy (dotyczy to spółki akcyjnej) albo zgromadzeniu wspólników. Może się zdarzyć, że przedsiębiorstwo, firma podlegają obowiązkowemu badaniu. Wtedy konieczne jest sprawdzenie sprawozdania przez biegłego referenta. Może on przedstawić zastrzeżenia co do sprawozdania, ale nie musi to oznaczać, że jest ono błędnie przygotowany. Jednak już negatywna opinia albo referent nie chce takiej opinii wydać, oznacza to, że akcjonariusze nie otrzymają swojej dywidendy. Jeśli firma nie musi badać sprawozdania, sporządzonego przez kierownika jednostki, dywidendy mogą być wypłacone zaraz po zatwierdzeniu sprawozdania przez organy do tego upoważnione.

Jeśli wszystkie procedury zostaną zachowane, kierownik jednostki musi złożyć sprawozdanie do urzędu skarbowego oraz do rejestru sądowego. Musi do zrobić do 30 czerwca. Trzeba o tym pamiętać, o niewypełnienie tego obowiązku skutkuje grzywnie lub nawet karze ograniczenia wolności.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM