• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

Zmiany w terminach zwrotu VAT

Sejm znowelizował gruntownie ustawę o podatku od towarów i usług, która to nowelizacja zdecydowanie wymagała zmian, istotnych w nowej sytuacji gospodarczej. Zmiany dotyczą terminu zwrotu podatku VAT, chociaż nie tylko..

Organy podatkowe mogą dokonywać czynności sprawdzających kontrahentów podatnika, a naczelnik danego Urzędu Skarbowego musi przedłużyć termin zwrotu VAT, jeśli tego zażąda ABW lub CBA. Pozostałe zasady dotyczące podatku VAT i księgowości nie zostały zmienione. Podatnik, który będzie zabiegał o zwrot nadwyżki podatku naliczonego może to uczynić dwojako. Pierwszy sposób jest znany i polega na wpłaceniu zwrotu na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej ubiegającego się, potwierdzony w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Zmiany w terminach zwrotu VAT

Drugi jest nowością, która ma ułatwić ściągalność VAT i polega na tym, że biuro rachunkowe firmy wpłaca należność na rachunek VAT, czyli specjalny rachunek dostawcy, utworzony przez banki lub SKOK w ramach nowości, jaką jest split payment. Zwrot na taki rachunek (który jest na razie dobrowolny) będzie przysługiwał niezależnie od tego, czy i w jaki sposób faktury zakupu były opłacone. Istotne jest jednak, że podatnik nie może samodzielnie i swobodnie dysponować środkami z tego rachunku. Już w rozliczeniu za lipiec 2018 roku usługi księgowe będą musiały wypełniać nowy wzór deklaracji VAT-7, tak samo w przypadku, kiedy dokonywane będą rozliczenia kwartalne – i w tym wypadku obowiązuje nowa deklaracja. Pokrótce chodzi o to, że w nowych deklaracjach zmieniły się też reguły ubiegania się o zwrot VAT. Każdy podatnik, który decyduje się na korzystanie z konta VAT, utworzonego przez banki, musi zaznaczać dodatkowe pozycje. Jeśli podatnik będzie chciał, by cześć zwrotu lub cała kwota były przelewane na ratunek VAT musi zaznaczyć pozycję 58 w deklaracji lub w tej samej pozycji poinformować, że z tej opcji nie zamierza korzystać. Tak samo będzie musiał wypełnić pozycję 68 wpisując słowo „tak”, jeśli decyduje się na zwrot podatku VAT na rachunek VAT.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM