• ul. Armii Krajowej 1
    43-100 Tychy
  • ul. Czapli 13
    43-143 Lędziny
  • Pon - Pt 8.00 - 18.00
    Sob - Nd NIECZYNNE
  • 32 328 48 38
    887 971 106

Zobacz, jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy i wyeliminuj je z własnego planu działania

Początek prowadzenia własnej działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele możliwości, ale również wiele wyzwań. Osoby pracujące dotychczas na etacie lub jako freelancerzy muszą przedefiniować swój dotychczasowy tryb pracy, przede wszystkim jeśli chodzi o sposób rozliczenia, powstające zobowiązania podatkowe, obsługa księgowa czy biuro rachunkowe. Jakie pułapki czyhają na młodych przedsiębiorców i w jaki sposób można się przed nimi ustrzec?

Brak rozdzielenia finansów firmowych od osobistych

Zobacz, jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy i wyeliminuj je z własnego planu działania

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają prawnego obowiązku oddzielania pieniędzy firmowych od prywatnych. Niestety, w przypadku osób niezdyscyplinowanych rodzi to wiele pułapek. Łatwo wydać pieniądze, które miały zostać przeznaczone na zapłacenie podatku dochodowego i VAT-u. Dlatego też, polski rząd, z myślą o ograniczeniu tego typu sytuacji, ale również chcąc uszczelnić system podatkowy, od 1 lipca 2018 roku – w myśl znowelizowanej ustawy o podatku VAT – nałożył na banki prowadzące bieżące rachunki firmowe swoich klientów obowiązek utworzenia subkonta VAT. Mechanizm podzielonej płatności, bo o nim mowa, ułatwia rozdzielenie podatku VAT od zapłaty netto za towary i usługi.

Inflacja stylu życia

Początkujący przedsiębiorcy wpadają często w pułapkę inflacji stylu życia – choć dopiero zaczęli zarabiać własne pieniądze i udało im się zdobyć pierwszych klientów, chcą za wszelką cenę prowadzić życie szefa prężnej i dobrze zarabiającej firmy. Robią to zwykle na pokaz, chcąc stworzyć pozór świetnie prosperującego przedsiębiorcy. Zamiast pozyskane pieniądze przeznaczyć na inwestycję w firmę, wolą wydać je na zewnętrzne oznaki statusu społecznego, takie jak nowy samochodów, duże biuro w atrakcyjnej lokalizacji w centrum miasta, nowy smartfon i laptop, drogi garnitur i zegarek. Tymczasem atrybuty te nijak mają się do kondycji finansowej dopiero co startującej firmy. Co gorsza, nadmierna konsumpcja i wzrost kosztów stałych może sprawić, że prowadzenie działalności stanie się nieopłacalne. Warto na to uważać, szczególnie na początku. Prosta księgowość, prowadzona osobiście pod postacią budżetu firmowego, może zapobiec niekontrolowanemu wypływowi pieniędzy z konta.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM