• ul. Armii Krajowej 1
  43-100 Tychy
 • ul. Czapli 13
  43-143 Lędziny
 • Pon - Pt 8.00 - 18.00
  Sob - Nd NIECZYNNE
 • 32 328 48 38
  887 971 106

Centralny Rejestr Faktur (CRF) ma być dostępny dla przedsiębiorców już od 1 lipca 2019 roku. Platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów ma na celu zgromadzenie informacji na temat wszystkich faktur wystawionych przez kontrahentów. Przedsiębiorcy będą przesyłać do Centralnego Rejestru Faktur nowe, rozbudowane pliki JPK_VAT. Rozwiązanie to początkowo wzbudziło wiele obaw u przedsiębiorców, którzy mieli wątpliwości co do tego, czy swobodny wgląd urzędników do faktur nie będzie prowadził do inwigilacji właścicieli firm oraz nadania urzędnikom państwowym jeszcze większych uprawnień w zakresie kontrolowania osób prowadzących działalność gospodarczą. Ministerstwo Finansów broniło się przed takimi sugestiami twierdząc, że CRF ma na celu uprościć formalności związane z przesyłaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Zasadniczym celem ustawodawcy było więc ograniczenie oszustw związanych z wyłudzeniami podatku VAT oraz uszczelnienie luki w systemie. Warto dodać, że tego typu rozwiązania istnieją już w niektórych krajach Unii Europejskiej.

Centralny Rejestr Faktur, czyli nowe narzędzie do kontroli podatników, powstanie już 1 lipca 2019 roku. Czego możemy się spodziewać?

Jakie obowiązki i przywileje nakłada na przedsiębiorcę powołanie do życia Centralnego Rejestru Faktur?

Jak wynika z dostępnych informacji, CRF ma stanowić bazę faktur VAT. Każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przesyłania wystawianych przez siebie faktur VAT do rządowego rejestru. Ma to na celu uchronić skarb państwa przed stratami wynikającymi z działalności oszustów stosujących karuzele podatkowe oraz poprawi skuteczność wykrywania oszustw podatkowych. Aby ograniczyć obowiązki związane z koniecznością wprowadzania do systemu każdej faktury, warto zlecić tę pracę wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. W tym przypadku pomocne może się okazać biuro rachunkowe Tychy.

Jeżeli chodzi o przywileje, jakie przedsiębiorca zyska dzięki Centralnemu Rejestrowi Faktur, jest nim bez wątpienia możliwość otrzymania informacji zwrotnej w sprawie tego, jakie faktury znalazły się w wysłanym przez niego pliku JPK_VAT oraz na możliwości sprawdzeniu kontrahenta.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM