• ul. Armii Krajowej 1
    43-100 Tychy
  • ul. Czapli 13
    43-143 Lędziny
  • Pon - Pt 8.00 - 18.00
    Sob - Nd NIECZYNNE
  • 32 328 48 38
    887 971 106

Od lipca najwięksi pracodawcy wprowadzą PPK

Już 1 lipca tego roku w życie wejdą Pracownicze Plany Kapitałowe. Jedni podchodzą do nich z nieufnością, doskonale pamiętając, jak zakończyła się historia z OFE. Inni z kolei upatrują w nich szansy na nauczenie Polaków oszczędzania z myślą o przyszłości.

W jaki sposób funkcjonują Pracownicze Plany Kapitałowe?

Na konto Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie od pracownika wpływać co miesiąc 2% wysokości jego wynagrodzenia. Zatrudniony może dobrowolnie przekazać na cel oszczędnościowy kolejne 2% swojej wypłaty. Łącznie suma wpłat w danym miesiącu nie może przekroczyć 4% wynagrodzenia. Do puli oszczędności dokłada się pracodawca, przekazując na konto PPK swojego pracownika 1,5% wysokości wynagrodzenia. Jeżeli zechce, będzie mógł przekazywać na ten cel dodatkowo do 2,5%.

Od lipca najwięksi pracodawcy wprowadzą PPK

Państwo, aby zachęcić aktywnych zawodowo obywateli do oszczędzania, przekaże każdej osobie objętej PPK jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 złotych. Oprócz tego każdego roku będzie przekazywać po 240 złotych dopłaty. Każdy pracownik od 18. do 55. roku życia zostanie włączony do Pracowniczych Planów Kapitałowych w sposób automatyczny. Jeżeli zechce, będzie miał możliwość się z nich wypisać. Natomiast pracownicy, którzy 1 lipca tego roku, a więc w momencie, w którym PPK wejdzie w życie, będą mieli ukończone 55 lat, będą mogli zgłosić chęć przystąpienia do programu. Biuro rachunkowe Tychy pomoże w wyliczeniu oszczędności, jakie zostaną odłożone w okresie aktywności zawodowej pracownika.

Kiedy wypłata środków będzie najkorzystniejsza?

Najkorzystniejszy wariant oszczędnościowy w ramach PPK uzyskają te osoby, które zdecydują się na wypłatę środków po ukończeniu 60. roku życia. Ich pieniądze nie będą wówczas obciążone żadnym podatkiem. Pieniądze pracownicy, którzy zdecydują się wypłacić je wcześniej, będą podlegały podatkowi od zysków kapitałowych (tzw. podatkowi Belki) oraz podatkowi dochodowemu. Ponadto, osoby, które nie poczekają z wypłatą do 60. roku życia, będą zobowiązane do zwrócenia środków uzyskanych od państwa. Natomiast 30% wpłat uzyskanych od pracodawcy zostanie automatycznie wpłaconych na indywidualne konto ZUS.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM