• ul. Armii Krajowej 1
    43-100 Tychy
  • ul. Czapli 13
    43-143 Lędziny
  • Pon - Pt 8.00 - 18.00
    Sob - Nd NIECZYNNE
  • 32 328 48 38
    887 971 106

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dzięki niej pracownicy otrzymujący dodatek stażowy i zarabiający dotychczas płacę minimalną będą wynagradzani w bardziej sprawiedliwy sposób.

Co się zmienia w związku z nowelizacją ustawy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowując nowelizację ustawy, chce stworzyć bardziej przejrzyste warunki wprowadzania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie ze zmianami, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku, dodatek za staż pracy nie będzie wliczany do kwoty płacy minimalnej. Efektem będzie wzrost wynagrodzeń wielu osób. Korzyści płynące z nowelizacji ustawy najbardziej odczują pracownicy sfery budżetowej, których płace są uzależnione od minimalnej możliwej stawki przewidywanej dla danego stanowiska. Tym samym nie mogli się w pełni cieszyć z profitów, jakie płyną z dynamiki wzrostu płac. Od początku nowego roku sytuacja ta się zmieni.

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Jak było do tej pory?

Do tej pory zdarzały się takie sytuacje, w których wieloletni pracownicy objęci dodatkiem stażowym otrzymywali minimalne wynagrodzenie za pracę w kwocie niższej niż pracownik, który dopiero podjął zatrudnienie (któremu nie przysługiwał dodatek stażowy) na analogicznym stanowisku. Bardzo często powstawały sytuacje, w których płaca doświadczonego pracownika była zrównana z wynagrodzeniem nowo zatrudnionej osoby. Często dodatek za wysługę lat stanowił nawet 20% płacy podstawowej – wskazują na problem pracownicy biura rachunkowego Stokłosa. W związku z tym pracownik z wieloletnim doświadczeniem realnie nie odczuwał wzrostu kwoty minimalnej. Takie sytuacje wywoływały poczucie niesprawiedliwości wśród osób, które przez wiele lat pracowały w danym zawodzie, a których wynagrodzenie bywało niższe niż – dopiero co przyjętych na stanowisko – pracowników. Stwarzało to warunki do interpretacji przepisów na niekorzyść osób świadczących pracę. Na szczęście tego typu niekorzystne sytuacje już niedługo przejdą do historii.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM