• ul. Armii Krajowej 1
    43-100 Tychy
  • ul. Czapli 13
    43-143 Lędziny
  • Pon - Pt 8.00 - 18.00
    Sob - Nd NIECZYNNE
  • 32 328 48 38
    887 971 106

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT?

Tegoroczna jesień przyniosła wiele zapowiedzi zmian podatkowych. Wśród nich znajduje się nie tylko obowiązkowy split payment, WIS, ale także biała lista podatników VAT. Czego dotyczy wprowadzona nowelizacja?

Dlaczego przedsiębiorcy mają obowiązek weryfikować swoich kontrahentów?

Obowiązek ten nakładają nowe przepisy, wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. W ich myśl każdy przedsiębiorca, który dokonuje płatności na rzecz innego podmiotu, ma powinność uprzedniego sprawdzenia za pomocą tzw. białej listy podatników VAT, czy odbiorca należności na pewno jest czynnym płatnikiem VAT. Za pomocą tego wykazu musi również zweryfikować poprawność numeru rachunku bankowego, na który dokonuje wpłaty. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku większych transakcji, których wartość opiewa na minimum 15 tysięcy złotych.

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT?

Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się przedsiębiorca, który nie dostosuje się do nowych zasad?

Nabywca towarów i usług, który nie zweryfikuje danych kontrahenta przed wykonaniem przelewu musi liczyć się z konsekwencjami niemożności zaliczenia opłaconych na fakturze zakupów do kosztów uzyskania przychodu.

Za pomocą jakich narzędzi przedsiębiorca będzie weryfikować kontrahenta?

Zgodnie z nowymi przepisami, nabywca towarów i usług będzie mógł zweryfikować współpracujący z nim podmiot, korzystając z następujących metod:

  • interfejs API – umożliwia szybką weryfikację kontrahenta przy użyciu jednej z poniższych metod; metoda search polega na wpisaniu numeru NIP odbiorcy płatności – daje to wgląd do danych osobowych właściciela firmy, w tym numeru rachunku bankowego; metoda check służy do weryfikacji, czy podmiot znajdował się w rejestrze czynnych podatników VAT w konkretnym wskazanym przez nabywcę dniu; istnieje ograniczenie do sprawdzenia maksymalnie 30 podmiotów w ramach 10 zapytań;
  • plik tekstowy – opiera się na ręcznej metodzie potwierdzania numeru rachunku bankowego kontrahenta poprzez wpisanie jego numeru NIP i numeru rachunku, którym się posługuje.

Biuro rachunkowe Tychy oferuje pomoc w weryfikacji kontrahentów przy pomocy białej listy podatników VAT.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM